Заборона на виїзд за кордон боржника за аліментами
Свобода пересування стала настільки невід'ємною від сучасного буття, що недавні наші карантинні пригоди багатьох уязвили саме примусової прихильністю до країні, місту, вдома.
"В Альпах сніг, в Каннах спеку, ну а я не виїзний, зате мої друзі зі мною".
Виявляється, для нас право кудись піти і виїхати стало досить "неотьемленнее" багатьох інших. Але карантин - форс-мажор. Який трапився, при чому з усіма відразу, абсолютно без вини його жертв і так само пройшов. Ну, скажімо, не пройшов, але дещо куди нас вже випускають, наприклад, до Туреччини, Єгипту, Хорватії.
Однак деякі обмежені у зарубіжних поїздках незалежно від карантинів і з власної вини.
Для кого кордон на замку
Голубам, як всім відомо з пенітенціарного фольклору, свободу переміщення не забрати. Ким потрібно бути та що ж потрібно зробити для того, щоб прикордонник розгорнув вас до Батьківщини передом, а до Європи задом?
Зберігачем державних таємниць і секретів.
Особою, яка відбуває покарання
Особою, що ховається від правосуддя або перебувають під підпискою про невиїзд або адміністративним наглядом.
Особою, яка є боржником, ухиляється від виконання рішення суду.
Особою, які заборгували аліменти за 4 місяці.
Перші три підстави - досить однозначні, і особи, на яких вони поширюються, як правило, цілком в курсі цього.
А ось жертви останніх двох ситуацій - тобто "боржники", іноді виявляють факт свого невиїзного статусу вже на самому кордоні.
Це, знаєте, підло. Мало того, що довелося вставати в 4 години, щоб встигнути до реєстрації на рейс, мало того, що кофеавтомат в аеропорту Бориспіль розливає буру глину
за ціною чашки кави на Монмартрі, так ще і на паспортному контролі тебе розгортають і показують у бік рідних чорноземів.
Особливо часто це стало траплятися з алиментщиками. Як це відбувається?
Обмеження для боржників
Раніше два останніх, із зазначених вище підстав були одним, і процедура була, відповідно, єдиної.
Державний виконавець, виявивши злісне умисне невиконання рішення суду про стягнення тієї або іншої суми, становив документ під назвою подання - укр. "подання", звернене до суду винесла до того рішення.
У цьому поданні виконавець описував свої марні зусилля по стягненню боргу, і в увазі злостности ухилення боржника, просив посприяти виконанню рішення суду шляхом винесення судової заборони йому на виїзд закордон. Тимчасового. До сплати боргу.
У встановлений законодавством строк, - процесуальному кодексі, статті 441, написано "негайно" ( хоча найчастіше, у всякому разі в Києві, зі значним порушенням розумних строків - через пару тижнів, а то й місяців) суд розглядав подання, запросивши для участі в розгляді виконавця.
Неявка самих сторін не є перешкодою для розгляду справи, більше того - виклику на засідання кодекс взагалі не передбачає, але результат такого розгляду був неоднозначний. По-перше, суд повинен був встановити злостность ухилення - що означало, повинен був визначити, що невиконання рішення суду - це умисне діяння боржника, а не наслідок нерозторопності і безладності виконавця. А по-друге, що така міра є доцільною і адекватною розміру і характеру заборгованості. Тобто заборонити виїзд людині задолжавшему вам приміром 5000 гривень було дуже складно, бо суди, як правило, визнавали обмеження права пересування несумірним такому невеликому, на їхню думку, обов'язку, легше всього пояснюється, знову ж таки на їх думку, бездіяльністю безрукого виконавця.
У разі, якщо подання задовольнялося, то при необхідності зняти таку заборону (як у силу виконання рішення, так і в силу бажання оскаржити його адекватність ситуації) боржника пропонувалося звернутися до того ж суду з відповідним умотивированным заявою.
Аліментний поводок для боржників
З благословенного для одержувачів аліментів 2018-го року від вищеописаного варіанту "заборони на виїзд за борги" відмежувався випадок заборгованості по аліменти. Спочатку 6 місяців, а незабаром, після чергових змін, 4 місяці неплатежів стали підставою для заборони боржнику виїжджати закордон до погашення заборгованості.
При чому суд і пов'язана з ним затримка у прийнятті такого рішення з схеми заборони були виключені.
Тепер виконавець сам, зробивши розрахунок і встановивши, що заборгованість дорівнює сумі платежів за 4 місяці, уповноважений винести постанову про тимчасову заборону виїзду боржника за кордон.
І ніяких додаткових умов для винесення постанови не потрібно: ні доказування злостности і навмисності невиконання з боку боржника, ні обґрунтування адекватності суми боргу такого обмеження. Все просто : сума місячного боргу х4 = заборону.
Про це обмеження боржник, по-хорошому, може і повинен дізнатися з належної йому копії постанови. Проте значна кількість боржників взяла собі за моду не жити за місцем реєстрації, а те і просто не відкривати пошту суду або виконавчої служби, так і сама пошта може йти якийсь час. Бо, як я і говорив, трапляються сюрпризи.
Звертаю вашу увагу на те, що закони, за замовчуванням, крім тих випадків, коли вони скасовують якусь відповідальність, тому не діють, тільки вперед. Тому для того, щоб виконавець застосував норми нового закону до боржника і самостійно виніс постанову, потрібно щоб та 4-х місячна заборгованість, за яку покладається заборона на виїзд виникла ПІСЛЯ вступу такого закону в силу - тобто після 06.02.2018 року.
Терни на шляху до зірок
Звичайно, без технічних проблем не обходиться.
Адже з того ж 2018 року ОГИСы (укр. "ВДВС") виробництвами по аліментах і роботами з ними пов'язаними, можна сказати, переповнені. І свідомий виконавець по ідеї тільки те й повинен робити, що, в стилі стахановської кінохроніки, цілодобово брати аліментні справи з однієї купи, виносити по них постанови і відкидати їх у іншу купу. Але на жаль, рабство у нас вже років 150 скасовано, від Стаханова залишилися тільки назви вулиць в далеких недекомунизированных селищах, у виконавців "такий же робочий день як і у нас" - 8 годин, інші, крім аліментів виробництва, а ще відпустку, два рази в рік звіт, лікарняні і художня самодіяльність.
Тому для того, щоб вашого конкретного боржника ощасливили забороною на виїзд, іноді варто виконавцю про це нагадати, при чому заздалегідь. Бо перед винесенням заборони виконавець повинен для початку заміряти штангельциркулем розмір цієї самої "місячної обов'язки", яку він повинен за формулою 4 помножити, - а для цього, часом, необхідно зробити ряд запитів про джерела і розміри одержуваного боржником доходу. На що може піти деякий час. І якщо не з'являтися регулярно перед очима такого виконавця і не нагадувати про своє існування письмовими заявами - він "зробить це в порядку живої черги".
Другою перешкодою є той факт, що постанову про заборону, ухвалене виконавцем, не потрапляє в базу прикордонників автоматично, а тому не слід лінуватися і пропускати можливість перевірити, а відіслав чи виконавець Постанову про тимчасову заборону на виїзд у державну прикордонну суму. Зараз комунікація між цими органами більш-менш налагодилося, але раніше траплялося, що боржник виїжджав закордон через два місяці після такої постанови просто тому, що на пункті пропуску ніхто знати не знає, що йому щось там заборонено.
Не всім боржникам,звичайно, страшний такий заборона. Буває аліментник - Онуфрій з глибинки. І в найближчі років двадцять його туристичними перспективами і без того був Залізний порт, при чому не в сезон, а то і взагалі - фазенда тітки Іди на річці Синюсі. Бог зберігає бідняків. У всякому разі від дорогих гріхів.
Але не все ж Онуфрии... На моїй пам'яті саме ця міра стала стимулом для ряду персонажів терміново посипати голову попелом з попільнички і заплатити-таки свої багаторічні борги. Бо Париж сам себе не подивиться.
Тому моя вам відповідь на питання про ефективність цього засобу: "швидше таки трошечки так, ніж зовсім немає".
Исправившийся боржник, звичайно, повинен буде ще побігати за вічно зайнятим виконавцем, а потім прослідкувати за тим, щоб постанова про зняття заборони було направлено в Держприкордонслужбу, але це вже інша історія.
Автор статті: Адвокат Ільїн Олександр Павлович