Особисте приватне майно подружжя
Не варто зводити в абсолют ідею про те, що все майно, наявне у подружжя на момент рішення про розірвання шлюбу, буде поділено.
Не всі і не завжди. Ст. 57 Сімейного кодексу України вказує, яке майно законодавець відносить до неподільного - "особистому приватному майну" - одного з подружжя.
Особисте майно подружжя:
- Почнемо з того, що ділиться тільки те, що набуте за час шлюбу. Ще один привід виходити за мільйонерів і мільйонерок до того, як вони заробили свій перший мільйон. Бо в такому разі, цей мільйон буде спільним. Зверніть увагу, що суд, виносячи рішення, може здійснити поділ майна, придбаного не до дати розлучення, а до моменту фактичного припинення шлюбних відносин (Ч. 6 ст. 57 СК України). Це важливо, якщо ви "спочатку вирішили пожити окремо", і тільки потім, після шести років, двох скандалів і трьох квартир, вирішили розлучитися і поділити майно. Врахуйте, що ці квартири можуть бути вже не загальними, а особистим майном того, хто їх купував.
- Саме до особистого приватного майна належить майно, набуте чоловіком і дружиною за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування. Варто, щоправда, звернути увагу, що суди інколи визнають загальним подароване одному з подружжя майно, якщо встановлять "що воно купувалося в інтересах усієї сім'ї". Наприклад, якщо протягом тривалого часу вся сім'я проживала в цій квартирі.
- Особистим буде і житло, а так само земельну ділянку, придбані одним з подружжя за час шлюбу внаслідок його приватизації. Однак застосовувати це правило потрібно з обережністю, бо, за примхою Верховної ради України, ця норма то діяла, то не діяла - про це розповім як-небудь окремо. Поки що запам'ятайте це, як правило, з якого можуть бути винятки.
- Особистою приватною власністю дружини та чоловіка є речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя. Хоча подружжя дуже рідко доходять до поділу мисок, поварешек і повного зібрання творів Хемінгуея, слід враховувати, що те, що ви вважаєте речами особисто свого користування, визнаються такими судом не завжди. Але про критерії я розповім в окремому пості.
- Особистою приватною власністю дружини/чоловіка є премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги. Суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв її одержанню.
- Особистою приватною власністю дружини/чоловіка є кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди.
- Особистим повинно бути майно, набуте одним з подружжя за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто. Аналогічно, якщо за рахунок особистих коштів оплачена частина майна - ця частина теж буде особистою. Часто це є каменем спотикання в доказуванні. Так як, за винятком випадків, коли це можна простежити по транзакції з конкретного банківського рахунку, відкритого і наповненого одним з подружжя до шлюбу, доводиться користуватися тільки непрямими доказами. А це складно, бо на практиці чоловік приводить двох свідків, які підтверджують, що гроші на придбання квартири отримані від продажу придбаного до шлюбу чоловікової моторного човна, а дружина ще двох - які стверджують, що гроші були подаровані ними їй на її день народження. І все залежить від переконливості свідків і легковірності судді. А це не саме надійне підгрунтя.
- В том же порядке личной частной собственностью жены/мужа являются страховые суммы, полученные ею/им по обязательному личному страхованию, а также по добровольному личному страхованию, если страховые взносы платились за счет средств, которые были личной частной собственностью каждого из них. Но то ли страхование жизни у нас не в чести, то ли "личность" средств доказать сложно но за десятилетие практики, я не встречал ни одну пару, которая бы вознамерилась их делить или отстаивать.
Автор статті: Адвокат Ільїн Олександр Павлович
Інші статті