Як поміняти дитині прізвище
Запитаємо у тата з мамою
У сімейному законодавстві встановлено, що після народження дитини у шлюбі або поза шлюбом, визначається його походження, і в залежності від походження від того чи іншої людини, той вноситься в свідоцтво про народження і до актового запису батьком дитини. Дитині дається прізвище батьків. Якщо прізвище у батьків різна, така дитини визначається за їх згодою: і матері, і батька. Можуть, коли їх воля, дати дитині подвійне - через риску. І з цього моменту і до досягнення 16-ти років дитина не володіє згаданої вище маминої свободою у зміні прізвища.
Як же жити? Та ще й прізвище така непоказна... Іванов... Хлопчаки у дворі засміють.
Законодавством передбачено мирний спосіб вирішення даного питання. Зокрема встановлено, що у разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків. Однак, на практиці рідко зустрічаються випадки, коли другий з батьків погоджується на це. Але у разі згоди обох батьків на зміну прізвища дитини, батьки спільно подають заяву в орган Загсу, в якому висловлюють бажання змінити прізвище дитини на іншу. Що ЗАГС і зробить.
Відразу обмовлюся, що вже з 7-ми років, дитині надано право неслухняний батьківського сваволі, і навіть при обопільному бажанні їх записати його в Фердыпрыщенки, він може накласти на це своє вето. Прізвище може бути змінила лише за згодою такої дитини, або, в разі відсутності згоди, за рішенням суду, якщо цього вимагають її найкращі інтереси. Мені відверто складно уявити, які найкращі інтереси дитини можуть змусити суд проти його волі змінити йому прізвище... Але, припустимо, прізвище Молотов-Рибентропп можна і поміняти, навряд чи від неї буде дитині щось добре...
До виповнення дитині 14-ти років заяву подають батьки, після - сам дитина, прикладаючи відповідні батьківські згоди. Але це якщо мирно...
Мені прізвище суд призначив
Все-таки часті випадки, коли досягти згоди між батьками щодо мирного врегулювання даної ситуації не представляється можливим, тому один з них змушений звертатися до суду з позовною заявою про зміну прізвища дитини.
В принципі, згідно з умовами Сімейного кодексу України, у разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини, відповідний спір може вирішуватися органом опіки та піклування. Може. Але не обов'язково.
Тим більше, що рішення органу опіки та піклування знову ж таки може бути переглянуте в судовому порядку.
Багато пропускають таку процедуру, так як обов'язкової за законом вона не є, і йдуть відразу в суд.
Але що писати в позові? Сімейним законодавством України не передбачений перелік конкретних випадків, або підстав для зміни прізвища дитини. Правда, зазначається, що при вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов'язків щодо дитини, а також інші обставини, що підтверджують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.
Зокрема, Сімейним кодексом України встановлено правило, що мати і батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою, а розірвання шлюбу, і проживання батьків окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків.
Тому, відштовхуючись від даних положень законодавства, можна аргументувати свої позовні вимоги тим, що відповідач Іванов не виконує своїх батьківських обов'язків по відношенню до дитини, нехтує ними, не бере ніякої участі у вирішенні важливих питань, пов'язаних з вихованням та утриманням дитини, жодним чином не піклується про стан здоров'я дитини, не забезпечує дитині належні умови для здорового росту і духовного і фізичного розвитку, не намагається забезпечити належного медичного обслуговування, а також своїм негативним ставленням до позивача, негативно впливає і на дитину.
Зате всі обов'язки по утриманню і вихованню дитини виконує Позивач Фердыпрыщенко, дитині створені всі необхідні умови для здорового фізичного і морального розвитку, духовного збагачення, а також забезпечено належне медичне обслуговування. Також, Позивач позитивно характеризується за місцем роботи і за місцем проживання, зарекомендувала себе як відповідальна працівниця і добра сусідка...
Необхідно звернути особливу увагу суду (та й самому не забувати) на той факт, що зміна прізвища дитини жодним чином не впливає на законні права, інтереси та обов'язки відповідача щодо дитини.
Позов такий подається за місцем проживання відповідача. Оплачується судовим збором за розгляд немайнових вимог.
Враховуючи ту обставину, що дитина по досягненню 7 років може висловлювати свою згоду або не згоду із зміною прізвища, потрібно щоб забезпечити судом було почуто така його думка.
Без суду і слідства
У деяких особливих випадках прізвище дитини може бути змінена Рацсу за заявою лише одного з батьків і без усякого суду. Ясна річ, за згодою дитини, яка досягла 7-ми років.
Випадки зміни прізвища через ЗАГС:
- Смерть одного з батьків;
- Визнання батьків його таким, що пропав безвісти.
- Позбавлення одного з батьків батьківських прав.
- Визнання одного з батьків недієздатним.
- Виняток батька з запису про народження дитини.
- Внесення при реєстрації народження такого запису про батька "зі слів матері".
Прізвище в такому разі може бути змінено на прізвище другого, що залишився з батьків.
Зміна прізвища у разі усиновлення
- Усиновителі подають до суду заяву про усиновлення, в якому повинно міститися клопотання про зміну прізвища, імені та по батькові дитини.
- Суд вказує про зміну прізвища, імені та по батькові усиновленої дитини або повнолітньої особи у рішенні про усиновлення.
- На підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи ДРАЦС вносить відповідні зміни і видає нове свідоцтво про народження.
- Свідоцтво про народження, видане раніше, анулюється.
Если усыновители - супруги, то изменяются и фамилия и отчество ребенка. По заявлению усыновителей также может быть изменено имя ребенка. Для этого необходимо согласие ребенка (если его возраст позволяет высказать такое согласие).
Если усыновитель один,то отчество ребенка изменяется, только если усыновитель записывается отцом ребенка. Если усыновляется совершеннолетнее лицо, его фамилия, имя и отчество могут быть изменены по совместному заявлению усыновителя и усыновленного лица.
Якщо усиновлення скасовується або визнається недійсним, дитина має право відновити своє прізвище, ім'я та по батькові, які вона мала до усиновлення.
Ось так. Бажаю, щоб ваше фамільне дерево було зеленим, і всі прізвища на ньому вас влаштовували.
Автор статті: Адвокат Ільїн Олександр Павлович