Які борги успадковуються?
Фраза "отримав спадщину" у більшості громадян асоціюється з графським маєтком де-небудь біля витоків Рейну або Луари.
І навіть просте розуміння того, що будь-які дворянське коріння на нашій землі в останні 100 років люто викорчовувалися, перекреслити цю милостиву картинку ніяк не можуть.
Проте всім, хто плекає в мріях ідею, що який-небудь всмак живішій далекий родич віддасть богові душу і передасть їм у спадок родовий маєток на березі моря, нехай навіть і Чорного, фаршироване фамільним сріблом, слід мати на увазі одну річ.
А саме, те, що весь цей земний рай може бути обтяжений боргами. Бо наш дядько самих чесних правил, цілком міг роскошевать не на свої кревні, і прекрасно вивчити такі поняття як "іпотека" і "споживчий кредит".
А вам відомий той факт, що такі борги входять у спадщину точно так само, як і жадане спадкоємцями майно. І хоча в Біблії сказано, що "діти не повинні бути будуть за батьків", але борг - не гріх, та й Україна - світська держава.
У спадщину переходять обов'язки:
- випливають з цивільно-правових договорів (крім тих, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, класичний приклад: зобов'язання намалювати художником картину - не успадковується);
- по відшкодуванню матеріальної шкоди (збитків);
- по відшкодуванню моральної шкоди (але тільки в тому випадку, якщо суд встиг винести рішення про це до смерті спадкодавця);
- по виплаті неустойки у вигляді штрафу або пені (присудженої судом за життя спадкодавця).
Як висновок, іпотечний кредит з відсотками потрібно буде повернути, проте штраф і пеню які банк нарахував небіжчикові, але не встиг сходити з цією вимогою до суду, - спадкоємці вже не зобов'язані відшкодовувати.
Чи можна не платити борги спадкодавця?
У будь-якому випадку завжди можна відмовитися. Нагадаю, що згідно ст. 1268 ЦКУ спадкоємець має право прийняти спадок, а може і відмовитися від нього. Відсутність у нотаріуса заяви про прийняття спадщини протягом встановленого для прийняття спадщини строку (6 місяців) за своїми наслідками в даному випадку також прирівнюється до відмови. Відразу передбачаю запитання, і відповідаю. Немає. Взяти ту частину спадщини, яка "фамільне срібло", і відмовитися від тієї, що "споживчий кредит" не можна. Або все, або нічого. Т. зв. принцип універсальності спадкування.
Особливо варто бути уважними спадкоємцям проживали за однією адресою з спадкодавцем а так само неповнолітнім, недієздатним: бо їм, в разі небажання вступати в спадщину, обов'язково потрібно подати нотаріусу заяву про відмову. Інакше після закінчення 6 місяців борги на них звалятися автоматично, разом з правом на інше спадщину.
Якщо про зобов'язання спадкодавця стало відомо вже після того, як заяву про прийняття спадщини написано, теж не страшно. Протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, спадкоємець може відкликати свою заяву.
Які строки для пред'явлення претензій?
Якщо спадкоємцям відомо про борги спадкодавця, вони самі зобов'язані повідомити кредитора про відкриття спадщини. Хоча покарання за таке замовчування не передбачено.
Кредитор же в течение шести месяцев от дня, когда он узнал или мог узнать об открытии наследия, должен предъявить свои требования к наследникам, принявшим наследство, независимо от наступления срока требования.
В том случае, если пора отдавать долг уже пришла, а кредитор наследодателя не знал и не мог знать об открытии наследства, он имеет право предъявить свои требования к наследникам, принявшим наследство, в течение 1-го года от наступления срока требования.
Кредитор наследодателя, который не предъявил требования к наследникам в указанные сроки, лишается права требования.
Чим обмежується стягнення заборгованості?
Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Автор статті: Адвокат Ільїн Олександр Павлович