Аліменти
Сьогодні ми познайомимося з таким явищем, як "аліменти на утримання батьків".
Умови для присудження аліментів
Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплений в статті 51 Конституції України.
Обставини для стягнення аліментів
- походження сина, дочки від матері, батька, які подали до них позов (кровної спорідненості або всиновлення);
- непрацездатність таких матері та/або батька;
- потреба батьків/батьків у матеріальній допомозі.
Зобов'язання дітей по утриманню батьків не виникає у разі відсутності хоча б одного із зазначених обставин.
З походженням все досить очевидно. Батько і мати зазначаються ЗАГСом в актового запису про народження. Ця запис і буде доказом такої обставини. У разі відсутності підтверджуючих документів, спорідненість і походження встановлюється в судовому порядку.
Непрацездатність, як зима у будь-який великий місто, завжди приходить раптово. Однак, як умова для призначення аліментів, має більш-менш об'єктивний момент початку. Законодавцем вона пов'язується з досягненням батьком пенсійного віку або отриманням групи інвалідності.
Потребою матеріальної допомоги (потребами) є забезпеченість особи коштами в розмірі нижче прожиткового мінімуму. При цьому суд, порівнявши обов'язково доходи і встановлений мінімум, може визнати батьків потребують матеріальної допомоги, як при відсутності у них коштів для нормального існування, так і у зв'язку з недостатністю цих коштів.
Ст. 202 СК України нагадує нам, що також такий обов'язок не виникає, якщо мати/батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були відновлені.
І, хоча стягнення аліментів на непрацездатних батьків продовжує бути рідкістю, саме ця обставина я чую частіше за інших в обгрунтування бажання одного з батьків позбавити батьківських прав іншого.
Хто відповідач за судовим позовом?
Само собою, батьки можуть отримувати утримання від дітей у добровільному порядку, в тому числі на підставі договору. Однак, якщо вже про таке поняття як аліменти на батьків зайшла розмова, то йдеться про добровільну виконанні синівської боргу, як правило, вже не йде.
Тому поговоримо про судовий шляху.
Позов про стягнення аліментів може бути пред'явлений:
- до одного з дітей;
- до кільком дітям;
- до всіх дітей разом.
У випадку пред'явлення позову до одного з дітей, суд за власною ініціативою має право залучити до участі в справі інших дітей, незалежно від того, пред'явлений до неї позов чи ні. Не в якості відповідачів, зрозуміло, - тут позивач може сам вибирати з кого конкретно він просить аліменти. Але в якості третіх осіб.
Як і у випадку з аліментами на дітей такий позов може бути поданий як за місцем проживання відповідача (одного з них), так і за місцем проживання непрацездатного позивача. (Ч. 1 ст. 28 ЦПК України)
Наказного (спрощеного) провадження по таких справах не передбачено. Зате судовий збір по цих справах однозначно не сплачується.
Розміри аліментів на утримання батьків
Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану як самих батьків, так і дітей.
При цьому судом враховується отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність в батьків майна, що може приносити дохід, тощо.
Таким чином, у кожному конкретному випадку суд враховує всі види заробітку чи доходу як дітей, так і батьків. В залежності від цих обставин і визначається розмір аліментів. На вибір способу визначення розміру аліментів (у частці від доходу або у твердій грошовій сумі) можуть впливати різні обставини: мінливість і нестабільність доходу, проживання за кордоном, одержання частини доходу в натуральній формі і так далі.
Разом з тим, аліменти, які платять діти на утримання своїх батьків, безумовно повинні забезпечувати достатній життєвий рівень та необхідні умови для існування. Проте в сучасних умовах тяжка хвороба, інвалідність або немічність батьків потребують значних додаткових витрат, які, швидше за все, не зможуть бути покриті сумами сплачуваних дітьми аліментів. Саме для уникнення випадків матеріальної незахищеності батьків, стаття 203 Сімейного кодексу України за аналогією з додатковими витратами на дітей, встановлює обов'язок дітей брати участь у додаткових витратах на батьків.
Такі витрати на необхідний догляд і лікування) за замовчуванням покладаються на дітей повністю незалежно від розмірів сплачуваних аліментів. І тільки об'єктивна неможливість оплати таких витрат може зменшити за рішенням суду відповідне зобов'язання.
Звільнення від обов'язку утримувати батьків
На відміну від аліментів на дітей, що мають своє закінчення в певну дату (дату повноліття недоростка), аліменти на непрацездатних батьків умовно пожизненны. Однак є винятки.
Специфіка аліментного обов'язку дітей щодо своїх непрацездатних і нужденних батьків полягає в безпосередньому зв'язку виплат з минулим поведінкою батьків щодо дітей, адже саме батьки виховують, годують, одягають дитину, забезпечують розвиток дитини і здійснюють загальний догляд за ним. Тому було б несправедливим покласти на дітей, які не отримали такого догляду від батьків, обов'язку їх утримувати.
В таких обстоятельствах статьей 204 Семейного кодекса предусмотрено, что дочь, сын могут быть освобождены судом от обязанности содержать мать, отца и обязанности принимать участие в дополнительных затратах, если будет установлено, что мать, отец уклонялись от выполнения своих родительских обязанностей.
И в том, что касается выполнения материальных обязанностей законодатель дал конкретные ориентиры. Дети могут быть освобождены от содержания родителей, если предоставят справку из исполнительной службы о трехгодичной задолженности родителя (родителей ) по уплате алиментов.
Вместе с тем, при наличии исключительных условий, таких как высокий материальный достаток детей, чистосердечное раскаяние родителей (отца, матери), законодатель предусмотрел возможность присуждения таких алиментов. Даже если установлен факт уклонения родителей от своих обязанностей, суд может присудить с дочери, сыну алименты на срок не более трех лет.
Храни вас Бог в сухом и теплом месте, живите долго и в согласии с родными. А в случае необходимости - обращайтесь к семейному адвокату.
Автор статьи: Адвокат Ильин Александр Павлович