Процедура реєстрації шлюбу
Довго чи коротко, ви йшли до прекрасного моменту створення сім'ї, сама процедура повинна у вас вміститися в конкретні часові та географічні рамки. Відповідно, визначимося з термінами і місцем реєстрації.
Звичайні та прискорені терміни реєстрації шлюбу
У відповідності зі ст. 32 СК реєстрація шлюбу здійснюється після спливу одного місяця з дня подачі заяви в ЗАГС. До закінчення цього строку реєстрація шлюбу може бути здійснена, але при наявності поважних причин та з дозволу керівника Загсу. При цьому в ст. 32 СК відсутній перелік таких поважних причин.
Можна припустити, що такими причинами можуть бути:
- переїзд на постійне проживання в іншу місцевість,
- довгострокове відрядження,
- перебування на стаціонарному лікуванні у зв'язку з тяжкою хворобою чи проведеною операцією та ін.
Однак, при наявності наступних випадків шлюб може бути зареєстрований прямо в день подачі заяви:
- вагітність нареченої;
- народження нею дитини;
- безпосередня загроза для життя нареченого чи нареченої (п. 2 ст. 32 СК).
Переноси шлюбу в Загсі
Перенесення реєстрації шлюбу можливе як за спільною заявою заручених , так і за рішенням керівника Загсу. При цьому, в обох випадках, він обмежується тримісячним строком від дня подання заяви.
Перенесення урочистості у другому випадку (за ініціативою керівника органу реєстрації) здійснюється у разі отримання Рацсу письмової інформації про наявність передбачених законом перешкод до укладення шлюбу.
При цьому перевірка наявності таких перешкод може бути покладена як на заявника, який повідомив про їх наявність, то він у місячний термін повинен подати відповідні докази, так і на сам ЗАГС. Про відкладення реєстрації шлюбу РАЦСУ зобов'язаний повідомити зарученим. У разі підтвердження наявності перешкод РАГСУ відмовляє в реєстрації шлюбу і видає письмове роз'яснення зарученим. Відмова, само-собою, може бути оскаржено в суді. Якщо обставини не підтвердяться, реєстрація шлюбу здійснюється на загальних підставах.
Місця реєстрації шлюбу
Типовим місцем є державний орган Рацсу, який здійснює реєстрацію шлюбу в урочистій обстановці. СК встановлює можливість реєстрації шлюбу в інших місцях за заявою наречених.
Так, згідно з п. 2 ст. 33 СК реєстрація шлюбу може відбутися:
- за місцем їх проживання;
- за місцем надання стаціонарної медичної допомоги;
- в іншому місці, якщо вони не можуть прибути до РАЦСУ з поважних причин.
Для реєстрації шлюбу бути присутнім особисто!
Існує принцип недопустимості реєстрації шлюбу через представника/представників, тобто реєстрація шлюбу здійснюється лише у разі персональної присутності наречених.
Вибір прізвища після шлюбу
При здійсненні реєстрації молодим надається право на вибір прізвища:
- обрати прізвище одного з них як спільне прізвище або залишити свої дошлюбні прізвища. При чому як дружина може взяти мужнину, так і навпаки. Єдино, Петров і Іванова не можуть вибрати спільної прізвищем якусь третю, "Романови", наприклад. (що не заважає їм поміняти свої прізвища в окремому порядку, що не пов'язане зі вступом у шлюб).
- приєднати до прізвища одного прізвище іншого та за взаємною згодою визначити порядок їх приєднання. Тобто "Петрова-Іванова" або "Іванова-Петрова". При цьому складання більше двох прізвищ не допускається за винятком випадків, коли таке складання дозволяється за звичаями меншини, до якої належить наречена (наречений). Тобто "Абрамович-Фердищенко-Хлебонасущенский" за замовчуванням - неприпустима прізвище.
- змінити одну з частин подвійного прізвища одного з молодих на прізвище другого з них.
Чудовий мить реєстрації
З моментом реєстрації шлюбу сімейне законодавство пов'язує момент виникнення прав та обов'язків подружжя. При цьому СК встановлює принцип неможливості надання одному з подружжя пільг чи переваг, обмеження прав та свобод, гарантованих Конституцією і законами України, внаслідок реєстрації шлюбу.
Документом, що підтверджує реєстрацію шлюбу, є свідоцтво про шлюб, зразок якого затверджується Кабінетом Міністрів України.
Особливості реєстрації шлюбу із засудженою особою
Цей специфічний випадок є багатоетапної процедури з двома посередниками. Ступінь бюрократії нагадує складний квест. Відразу приходять на розум "порожні турботи" і "казенний дім". Просто-таки наперсточный балет: дивіться за руками.
Реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання у виправно-трудових установах, провадиться Рацсу за місцезнаходженням таких установ на загальних підставах, з дозволу відповідного управління юстиції.
Подача заяви про реєстрацію шлюбу у такому разі здійснюється:
- - особою, яка бажає зареєструвати шлюб із засудженим. Така людина зобов'язана заповнити ту частину заяви, яка стосується його, і подати в РАЦС за місцем свого постійного проживання або за місцезнаходженням виправної установи. РАЦСУ звіряє зазначені відомості з паспортним документом заявника, засвідчує його підпис і правильність відомостей. Повертає її заявнику, який направляє цю заяву адміністрації виправно-трудової установи. Адміністрація передає заяву засудженому для заповнення тієї частини, яка стосується його. Правильність зазначених у заяві відомостей та підпис засудженого перевіряються та засвідчуються вже підписом начальника і гербовою печаткою виправної установи, після чого заява надсилається до органу РАЦСУ, який проводитиме реєстрацію шлюбу;
- - самим засудженим, якому бланк заяви про реєстрацію шлюбу надається адміністрацією виправної установи. І тут - все теж саме, тільки в зворотному порядку. Після заповнення засудженим заяви, адміністрація звіряє відомості з паспортом, який міститься в особовій справі засудженого, засвідчує підпис і правильність відомостей та направляє цю заяву особі, з якою засуджений бажає одружитись. Одночасно цій особі повідомляються найменування та адреса відділу РАЦСУ, у якому може бути проведена реєстрація шлюбу. При згоді на шлюб особа заповнює отриману заяву в тій частині, що його стосується, та подає в ЗАГС за місцем проживання для підтвердження підпису та інших відомостей, після чого направляє заяву до відділу РАЦСУ, про який їй повідомлено виправно-трудовою установою.
ЗАГС, який отримав спільну заяву, призначає дату та час реєстрації шлюбу, про що заздалегідь повідомляє молодятам, так само, зрозуміло, як і самому головному гостю на торжестві - адміністрації установи "опікується" одного з них.
Реєстрація шлюбу провадиться у присутності осіб, що вступають у шлюб, у приміщенні, визначеному адміністрацією виправного закладу.
Якщо засуджений при одруженні змінив прізвище, то на першій сторінці паспортного документа проставляється штамп або відмітка про те, що у зв'язку зі зміною прізвища при укладенні шлюбу паспорт або паспортний документ підлягає обміну (тільки після звільнення з виправної установи).
Реєстрація шлюбу з особами, щодо яких до суду як запобіжний захід обрано тримання під вартою, здійснюється Рацсу в слідчих ізоляторах (тюрмах) тільки з письмового дозволу органу, у провадженні якого знаходиться справа, у тому самому порядку і за тими самими правилами, які встановлені для виправно-трудових установ.
Дай Бог вам уникнути складнощів останньої описаної процедури, а в іншому будьте щасливі,
Автор статті: Адвокат Ільїн Олександр Павлович