Ризики договору довічного утримання
Громадянам похилого віку не варто грати з нотаріально засвідчуються договорами - це справа серйозна.
Сьогодні поговоримо про небезпеки, які може у себе таїти альтернативна спадкоємства конструкція - договір довічного утримання.
В принципі, всі небезпеки цього договору пов'язані з тим, що все передбачити не можливо. А також з тим, що, як і в багатьох інших договорах, потрібно бути уважним до підписуваних умов.
Так в чому проблеми? В основному В тому, що особи, які підписують такі договори, часто не читають їх далі назви. А в назві у нас значиться: "ДОГОВІР ДОВІЧНОГО УТРИМАННЯ". Великими літерами, між іншим . Тому, поставивши підпис у нотаріуса під таким договором, особа різко починає себе відчувати довічно забезпеченим. А це, як не прикро, тягне за собою практично завжди розчарування при зіткненні з реальністю. І питання навіть не про тих випадках, коли під дією хитрих прийомів ошуканця, пенсіонер віддає квартиру за 100 грн. в місяць (а такі випадки бувають).
Тут як в анекдоті про браковані кульки: покупець вирішив повернути їх у магазин і після розпитувань продавця з'ясувалося, що їхній шлюб полягав у тому, що вони "не радують!".
Ризики для договору
- Усвідомлюйте, що ухаживатель-набувач повинен вам не менше, але й не більше того, що записано в договорі. Якщо його обов'язки щодо вас визначені як перерахування н-ної суми грошових коштів на вашу картку в Ощаді, то з нього нічого не належить. Той факт, що Ви у зв'язку з травмою не можете вибратися з дому, щоб ці нечувані 3003 гривні і 03 копійки перевести в готівку, за замовчуванням ніяк не повинен сколихнути його жорстокосерду душу. Власне, як і душу судді, який буде розглядати справу про розірвання договору за Вашим позовом. Тому спробуйте прописати варіанти на різні випадки життя. Запам'ятайте: у нас діє свобода договору, і тому сміливо правте той шаблон, який Вам пропонують підписати. Теоретично ви можете домовитися про будь-яких умовах. Зрозуміло, якщо вони не протизаконні. І "помогатели", які в разі ваших правок будуть занадто чіплятися за якийсь запропонований ними шаблон, повинні бути оцінені Вами як підозрілі.
- Не в міру абстрактні ж формулювання зобов'язань: "забезпечувати потреби", "оплачувати лікування" - шкідливі вже іншій стороні. Я думаю, що не зроблю великого відкриття, сказавши, що один і той же медичний препарат, що продається під різними торговими марками , має ціни ,що відрізняються один від одного десятикратно. І велике питання виконав свої зобов'язання набувач, купивши в аптеці "анальгін" за 4 грн. 45 коп. замість призначеного лікарем "неболиталгина" за 445 грн. Хоча на перевірку діюча речовина в обох препаратах - одне і те ж. Не кажучи вже про те, що "потреби" і "лікування" не обмежуються якимись об'єктивними факторами, якщо, звичайно, їх не прописати в договорі конкретно. Бо здорових людей у нас немає, є тільки "недообстежені". І суд згодом буде дуже довго розбиратися в тому, чи була та чи інша процедура, здійснена бабусею-іпохондриком, підходящою. Тобто вона передбачена вищевказаної абстрактним формулюванням "оплачувати лікування" чи ні.
- Інша група ризиків пов'язана з переходом права власності. Несвідомі громадяни сприймають цей договір як форму заповіту-спадкування. І ця помилка досить підступна. Бо всі забувають про те, що власник квартири змінюється не після смерті, а саме в даний момент. З миті підписання договору бабуся вже не власник квартири, а той, хто взявся за нею доглядати навпаки, - власник. Відповідно, змінити ситуацію бабулі, написавши новий заповіт, вже не можна. Квартира вже їй не належить, і вона не може нею розпорядитися по-новому. Продано! Так-так, ось цьому джентльменові в синій куртці Адідас зі скрученим в трубочку договором під пахвою. Більш того, навіть якщо за бабусею зберігається право на проживання у цій квартирі (а це питання у договорі, насправді, можна прописати по-різному: наприклад, переселивши її в затишний будинок пристарілих, адже головне забезпечити місце проживання), новий власник може прописати свої умови користування такою квартирою. Наприклад: кавалерів не селити,на дутарі після півночі не грати, кошенят не колекціонувати і т. д.
- Не найкращою стороною обертається несвідомість та іншої сторони в цьому питанні. Бо як на власника квартири, на нього, за замовчуванням, з благословенного моменту підписання договору звалюється щастя оплати комунальних платежів. Так само його вельми цілком в майбутньому може спантеличити сюрприз. Припустимо, коли згідно акту керуючої компанії затоплення квартири знизу трапиться "внаслідок пориву ділянки труби, відповідальність за який несе власник квартири зверху". А власник-то - він. Ну і що, що він тут не живе? За трубами стежити зобов'язаний! Ті ж правові наслідки - відшкодування шкоди потерпілим - може мати забудькуватість бабусі. Припустимо, вона хотіла набрати собі ванну, але пішла ставити каву на газовій плиті, а тут зателефонувала подруга... І добре, якщо в результаті постукає сантехнік, а не приїде, вже постфактум, газова служба.
Це далеко не всі ризики, пов'язані з подібним видом договорів, а лише характерні. Однак вирішувати вам. Бувають випадки, коли подібні правовідносини дійсно приносять користь обом сторонам. Але це випадки, коли вони, ці сторони, не відрізняються особливою вимогливістю або наділені даром уважності, що дозволяє їм прорахувати різні варіанти розвитку подій.
Автор статті: Адвокат Ільїн Олександр Павлович