Аліменти у зв'язку з навчанням
В патріархальному свідомості багатьох батьків, виповнення дитині 18-ти років, особливо хлопчикові, прирівнюється до набуття ним універсальної здатності забезпечувати себе самостійно.
Ніби право придбання "Кемел синеньких" надається разом з значних розмірів рахунком у надійному банку, або хоча б з щомісячною можливістю поповнювати такий рахунок заробленої сумою в розмірі достатньому для прожитку молодого організму.
Ніхто не сперечається, що в разі, якщо молода людина або дівчина профориентированны на роботу в сферах, що не потребують вищої або професійно-технічної освіти, така логіка не позбавлена сенсу.
Руки-ноги є? От і чудненько. Ви прийняті на роботу вахтером з окладом 3500 грн. в місяць. Не розгуляєшся звичайно, але зате не потрібно готуватися до сесій.
У всіх же інших випадках, як мінімум, пів-дня студент повинен бути зайнятий тим, що осягає науки. Хмм... І ми, вірячи в молодь, будемо щиро переконані, що він звичайно ж так і робить: легкий запах сигарет - це ж реактиви сьогодні диміли, а з третьої пари відпустили - професор захворів. А вечорами звичайно потрібно відвідати бібліотеку, іноді навіть у неї заночувати...
Як би там не було, можливість навчання без необхідності забезпечувати собі прожиток держава намагається надати, хоча б на рівні мінімальних гарантій. Користуватися цим чи ні, кожен визначає для себе сам.
І однією з таких гарантій є право на аліменти після досягнення 18-ти років.
Важливо розуміти, що на відміну від аліментів на неповнолітніх дітей, обов'язок сплати яких, у разі звернення, є безумовною і тільки їх розмір змінюється опцією, - аліменти на повнолітнього призначаються не завжди.
Необхідно, щоб збіглося одночасно 4 умови:
- Вік одержувача від 18 до 23 років
- Продовження ним навчання.
- Наявність, пов'язаної з цим потреби в матеріальній допомозі у одержувача.
- Наявність матеріальної спроможності у платника таку потребу забезпечувати.
І якщо з першими двома умовами все до очевидності ясно: вони в разі спору підтверджуються документами, що засвідчують особу і довідкою з Вузу чи іншого навчального закладу, - то інші вдається довести не завжди.
Добре, якщо навчання платне - це однозначно свідчить про потреби сина, дочки матеріальної допомоги. І зв'язок такої допомоги з освітою - безперечна.
Але ось у випадках безкоштовного навчання, довести наявність матеріальної потреби і її зв'язку з навчанням (а цей зв'язок довести, виходячи з формулювання ст. 199 - обов'язково), складніше.
Лайфхаки, які можуть допомогти:
- Проїзд. Київрада, не покладаючи рук, кожен рік збільшує підстави для присудження аліментів. І якщо юнакові від місця проживання до універу слід дістатися на двох видах транспорту, сміливо можна вказувати що потреба пов'язана з навчанням кожен місяць ніяк не менше (8*2+8*2)*20 робочих днів =640 грн. Це без урахування поїздок в бібліотеку...
- Далеке відстань від будинку обумовлює харчування поза маминих кулінарних шедеврів. Беремо чек з їдальні і сміливо множимо його на 20.
- Випускник лесхозтехникума без знання англійської (французької) на нашому оскаженілому ринку праці нікому не потрібен. І пряма дорога йому в вахтери, але є платні курси. Їх вартість цілком можна включити в обґрунтування для вимог.
І останнім (але не за значенням), потрібно довести, можливість батьків, який проживає окремо, брати участь в таких витратах.
Вона доводиться шляхом дослідження його матеріального стану.
На цю публікацію орієнтую вас в питаннях визначення розміру аліментів на дочку, сина, які досягли 18-ти років, бо, згідно ст. 200 СК України, критерії його визначення такі ж як і для аліментів на неповнолітніх.
Автор статті: Адвокат Ільїн Олександр Павлович